Inspiration

Oplevelsesarena i den vestjyske natur

Byggeriets navn:
Naturkraft, Oplevelsescenter
Beliggenhed:
Ringkøbing
Udførselsår:
2017-2020

Membranarbejde under jorden

Naturkraft er et bæredygtigt oplevelsescenter, der giver den besøgende en forståelse af naturens kræfter, æstetik og klimaet.

Rundt om centret løber en op til 15 meter høj ringvold. Indlejret naturen, næsten som Harald Blåtands vikinge-ringborge. På toppen af volden er der en 630 meter lang sti.

Et indendørs oplevelsescenter er forsynet med et transparent tag, der bliver en del af jordvoldens form.

Arkitekterne Hune & Elkjær har udført projekteringen i samarbejde med designledende arkitekter Thøgersen & Stouby.

Tagdækkeren har udført membran-arbejde og isolering ved bygninger, der nu er under jorden. Og tagdækning ved en bro, der løber hen over kuplen.

 

Byggeriets parter:

Bygherre: Ejendomsfonden Naturkraft

Ingeniørrådgiver: Niras

Designledende arkitekt: Thøgersen & Stouby

Projekteringsledelse: Hune & Elkjær

Landskabsarkitekt: SLA

Bygherrerådgiver: NIRAS

Ingeniør: Fuldendt

Entreprenør: Hansen & Larsen 

Tagdækker: Phønix Tag Esbjerg

Areal, byggeri: 5.500 m2

Areal, anlæg: 50.000 m2

Anlægssum: Ca. 300 mio. kr.

 

Medarbejdere hos Phønix Tag Materialer, som er klar til at hjælpe dig

Kontakt os

Vi sætter en ære i at forsyne forskellige aktører i byggebranchen med gennemtestede kvalitetsprodukter, der hjælper med at holde Danmarks tage tætte.

79 96 21 00

43 66 21 60

HAR DU SPØRGSMÅL?

Vi er klar til at hjælpe

I Vejen

Tlf. 79 96 21 00
Man – torsdag 7.00 - 15.30
Fredag 7.00 – 14.30

I Greve

Tlf. 43 66 21 60
Man – torsdag 6.30 - 15.00
Fredag 6.30 – 13.00